Kaip atrodys ateities žmogus?

2017-12-18, Pirmadienis / Straipsniai
KAIP ATRODYS ATEITIES ŽMOGUS

Neretai žmonėms kyla klausimas ir užplūsta apmąstymai, kaip jie atrodys tolimoje ateityje. Filmuose kuriami fantastiniai paveikslai, panašių į elfus arba keturių metrų ūgio mėlynos odos žmonių. Visi pamena filmą ,,Avataras‘‘ ir elfus bei orkus iš ,,Žiedų valdovo‘‘.

 Šis klausimas neduoda ramybės ir mokslininkams – koks ateityje bus žmogaus genomas, fiziologinės, mentalinės savybės ir kiti faktoriai. Pirmiausia visi norėtų atsakyti sau į klausimą, kaip žmonija prisitaikys prie klimato kaitos, kokia bus oda ir išvaizda. Scotto Solomono studija Ateities žmonės (Future Humans) labai koncentruojasi į žmonijos evoliucijos suvokimą – kas nutiko ir kiek mes apie tai žinome. Knygoje nespekuliuojama fantastinėmis žiniomis, bet stengiamasi parodyti, ką žinome apie tai, kaip žmonės gali keistis per ištisas kartas ir įvairiais paveldimais būdais.

Hipotezės, kad žmonija nustos evoliucionuoti, yra netiesa.  Tačiau reikia žinoti, kad genais manipuliuojama,  eksperimentuojama, ir dažnai ne į gera. Juk visi žino ir yra skaitę, kad per amžius prie klimato yra prisitaikiusi žmogaus odos spalva, vyksta vitamino D sintezė ir kiti procesai. Ilgainiui žmogaus organizmas prisitaikė ir prie deguonies, o šiais laikais netolerancija laktozei  skatina maitintis kalcio turinčiais produktais.

Natūrali evoliucija yra gerokai sulėtėjusi, tam turėjo įtakos antibiotikai, genų inžinerija ir netgi sveikatos apsauga. Tačiau, pastebi Solomonas, susidūrę su problema, žmonės jau išmoksta ją spręsti savaip – tai AIDS nugalėjimas ar vėlyva motinystė.

Kaip pavyzdį galima pateikti žinduolius, kurie patekę į sunkią išlikimo situaciją, gali keisti formą ir prisitaikyti, pavyzdžiui, vandens oposumas, nykštukinis dramblys ir panašiai. Mūsų rasei padėtų tamsi oda, lengvi kaulai ir gebėjimas sklęsti oru (!).

Galima nuspėti, kad didėjanti populiacija, genetiniai pokyčiai ir dauginimasis vėlesniame amžiuje parodys, kur link pakryps evoliucija.  Todėl siūlome pažvelgti, kokius 10 evoliucijos žingsnių išskiria tyrėjai. Spėjama, kad

1. pasaulis žengia vienos tautybės link (mono-ethnicity), niveliuojasi tautos ir nyksta esminiai bruožai.  Nebūtų nuostabu, juk daugiatautiškumas yra mūsų generacijos pagrindas, tačiau tautos ir rasės vis labiau maišosi.

2. Silpnėja imuninė sistema, nes žmogus vis labiau priklauso nuo medicinos sistemos. Ypač sveikatai kenkia hormonų taikymas.

3. Po truputį atrofuojasi raumenys, nes darbas labiau mechanizuotas, pažangėja technika ir buities reikmenys. Žmogui tenka mažiau dirbti, ir raumenys silpnėja.

4. Akivaizdus ūgio padidėjimas – per 150 metų  žmonija ,,paaugo‘‘ 10 centimentrų. Pagerėjusi ekonominė situacija leidžia geriau maitintis (daugumai žmonių), vaikai savaime tampa aukštesni, tvirtesni ir turintys daugiau energijos. Tačiau šis punktas šiek tiek prieštarauja prieš tai buvusiam. Matyt, čia akcentas į energijos perteklių?

5. Mažėjantis plaukų tankis – yra pastebimas vis mažėjantis žmonių plaukuotumas, tiek vyrų, tiek moterų. Plaukai tampa retesni, trumpesni ir ilgainiui žmogus linksta tapti visai beplaukis.

6. Smegenų sugebėjimas numatyti  – jis vis labiau tobulėja.

7. Mažesni dantys – kadangi aplinka tampa saugesnė, nereikia su niekuo kovoti ir misti sunkiu maistu, dantys evoliucionuoja į mažesnius.

8. Mažiau pirštų – keičiantis poreikiui daug judėti, kai kurie pirštai tampa nebereikalingi, ir teigiama, kad jų ilgainiui liks tik 4.

9. Mažesnis kaukolės tūris   –  tačiau tai, šių dienų akimis žiūrint, gali sudaryti sunkumų. Tikėkimės,  evoliucija viską sudėlios į savo vietas.

10. Savęs tobulinimas ir kūrimas:  bioorganai, genų inžinerija, tėvų suderinamumas prieš susilaukiant kūdikio ir pan.

Žinoma, tiksliai nuspėti ateities žmogaus išvaizdą sudėtinga, tačiau kad ji bus kitokia, tai faktas.  Galime žvilgtelėti į  žmogaus išvaizdos simuliaciją per amžius, kokia ji bus po 100000 metų.  Kompiuteriu suprojektuoti kitimai rodo, kad per šimtus tūkstančių metų didės viršutinė kaukolės dalis ir drauge didės akys.

Vieno tyrinėtojo Nickolay Lamm  spėjimus, kaip žmonės atrodys po 100000 metų, galite pažiūrėti čia:

https://www.forbes.com/sites/how-the-human-face-might-look-in-100000-years/

Kaip matome,  žmonija kol kas labiau smalsauja, kaip atrodys jų būsimieji palikuonys, o kokios bus jų vidinės savybės, sunku numatyti. Reikia tikėtis, kad jie stengsis išlaikyti kalokagatijos principą – būti  dvasiškai ir fiziškai gražiems –  kaip Senovės Graikijoje. Juk, kaip teigia mokslininkai, smegenų gebėjimas numatyti vis tobulėja.

Šaltiniai:

https://www.forbes.com/sites/how-the-human-face-might-look-in-100000-years/

https://www.newscientist.com/900-future-humans-just-how-far-can-our-evolution-go/

https://listverse.com/top-10-possible-next-steps-in-human-evolution/

Žymėtas pagal

Parašykite komentarą

Į viršų