Projektas „Laimingas vanduo”

Socialinis-ekologinis vandens pakrančių valymo projektas
Projektas Laimingas vanduo

„Gyvosios planetos” ekologinis projektas „Laimingas vanduo“ skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantėms, išreikšti dėkingumą vandeniui ir žemei, atkurti ryšį su gamta bei grąžinti meilę ir pagarbą jai, pakviesti kuo daugiau įvairaus amžiaus, tautybės, įsitikinimų žmonių valyti gamtą ir bendrauti su ja natūraliai, pagarbiai. Vyksta nuo 2011 metų.

Siekiame grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai – vandeniui ir žemei, atkurti artimą ryšį ir žinojimą, kadaise savaime suprantamą, jog žemė gyva ir vanduo gyvas. Daugiau – jis mūsų gyvybės pagrindas. Apvalius vandens telkinių pakrantes, išreiškiame dėkingumą vandeniui.

Kaip tai galima daryti?

Su šeima, draugais, bendraminčiais atvykus prie vandens telkinių pirmiausia surinkti šiukšles (vidinė švara prasideda nuo išorinės), paskui išreikšti savo meilę ir dėkingumą vandeniui, atkuriant ryšį su juo paprastais žodžiais : „Atsiprašau. Prašau man atleisti. Dėkoju. Myliu.“ Galima ir kitaip: „Kviečiu palaiminimą vandeniui. Kviečiu palaiminimą žemei. Kviečiu palaiminimą žmogui.“ Svarbiausia – paprastai ir nuoširdžiai, klausantis savo širdies.

Išvykstant palikti besišypsantį vandens lašelį – kaip ženklą ir žinią, sudėliotą iš akmenėlių, kankorėžių ar gėlių. Tegul plinta ši žinia, viltis, kad vanduo gali būti švarus ir laimingas. Kaip ir žmogus. Kaip ir žemė.

Kam to reikia?
Kaip dažnai būna, kad nugyvenęs daugelį metų su žmogumi, kuris tiek daug davė, neišreiškei jam daugybės dalykų, savo meilės. Kaip tai svarbu, suvokei tik tada, kai jo netekai.
Tai panašu į mūsų santykį su žeme. Mes gyvename joje, ją mylime, ja naudojamės, tačiau, rodos, vis nėra racionaliai suvokiamos progos prisipažinti jai meilėje. Tačiau labai prasminga padaryti tai, kol mes ją turime, kol joje gyvename. Dar prasmingiau bus, jei tai darys daug žmonių ir darys tai drauge. Per bendrą veiksmą galima pažadinti žmonijos sąmonėje naują suvokimą, santykį su žeme, vandeniu, gamta.
Mūsų kreipimasis yra daugiau į širdį, jausmus, humaniškąjį aspektą, ir tik paskui į protą, racionalumą, naudos suvokimą.

Nuo 2011 m. vyko 595 akcijos Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse, kuriose dalyvavo 16 847 žmonių.

  • Vyko „Laimingo vandens“ šventės Giruliuose, Karklėje prie Baltijos jūros, Kurmaičiuose prie Akmenos upės, prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčios.
  • 2016 m. vykusiame projekte „Laimingas vanduo – laimingas žmogus“ dalyvavo 79 Lietuvos ugdymo įstaigos, 4186 žmonės, įvyko 81 pakrančių švarinimo akcija.
  • 2017 m. vyko ekologinis projektas „Mano draugas – vanduo“, kuriame dalyvavo 54 ugdymo įstaigos, 1820 vaikų ir 271 suaugęs, įvyko 92 pakrančių švarinimo akcijos.
  • 2018 m. vykusiame projekte „Laimingas vanduo’2018“ dalyvavo 22 Lietuvos ugdymo įstaigos virš 800 mokinių ir pedagogų, vandens pakrantės švarintos 30-yje akcijų (1049 dalyviai).
  • 2018 m. sėkmingai įvykdėme tarptautinį projektą „Happy water“ kartu su Latvijos ir Islandijos  nevyriausybinėmis organizacijomis, veikiančiomis aplinkosaugos srityje.
  • 2019 m. vyko ekologinis projektas „Mano draugas – vanduo’19“, kuriame dalyvavo 39 ugdymo įstaigos, virš 1800 darbštuolių 55-iose akcijose pašvarino 26 vandens telkinius.
  • 2019-2020 m. projekte „Laimingas vanduo’19 – darom bangą“ dalyvavo 42 Lietuvos ugdymo įstaigos, 867 moksleiviai atliko vandens tyrimus, globojo 40 vandens telkinių, įvykdė 41 švarinimo akciją (932 dalyviai).
  • 2019-2020 m. prisijungėme prie tarptautinės vandens švarinimo iniciatyvos „River cleanup“ ir dalyvavome 2019 m. 2 akcijose Vilniuje, 2020 m. apvalėme Neries upės pakrantę Vilniuje, švarinome Kauno marias ir Baltijos jūros krantą Klaipėdoje .
  • 2020 m. kovo 28 d. – birželio 1 d. vyko projekto „Žmogaus dovana Žemei“, III etape Laimingas vanduo veikė 1546 dalyviai.

Vyksta nuo 2011 m. balandžio 16 d.

Apie projektą „Laimingas vanduo“ plačiauhttps://laimingasvanduo.lt/