Pažvelk Žemės akimis

2015-11-21, Šeštadienis / Renginiai, Straipsniai
2015.11.13_Apkabinkime_Zeme_Alytuje

Projekto „Pažvelk Žemės akimis“ atspindžiai

Lietingą lapkričio dieną gera buvo klausytis šalia čiauškančių vaikų, kurie žiūrėdami animacinį filmą „Dovana Žemės…ir mūsų“ bei flešmobą „Saugokime gamtą kartu“, vienas kitą kumščiavo ir šnibždėjo: „Aš irgi čia buvau…“ Jų susižavėjimas suprantamas – juk jie tapo kūrėjais ir juos rodo ekrane!

Šie džiugūs įspūdžiai – tai gerą pusmetį vykusio projekto „Pažvelk Žemės akimis“ ir vasaros stovyklos atgarsiai. Lapkričio 13 d. vyko šio Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos finansuojamo projekto baigiamasis renginys. Projekto metu į siūlomas veiklas įsitraukė apie 1100 žmonių – vaikai nuo 1 iki 12 klasės, pedagogai, aplinkos apsaugos darbuotojai, šauliai. Tiesa, ikimokyklinukai irgi negalėjo ramiai žiūrėti į vyresniukų vykdomas veiklas ir noriai prisidėjo prie jų renkant šiukšles, gaminant enzimus, kompostuojant, kuriant iš antrinių žaliavų. Šis projektas įtraukė ne tik 5 švietimo įstaigas iš Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių bei Pagėgių savivaldybių – į kai kurias veiklas ypač aktyviai įsitraukė ir miestų, miestelių bendruomenės (ypač Alytus ir Vilkyškių miestelis).

2015.11.13_Laimingas_vanduo_Alytuje

Projektu buvo siekiama ugdyti sąmoningą vaikų požiūrį į gamtos apsaugą, skatinant vaikus, jaunimą per tyrimus, stebėjimą ir analizavimą patiems sąmoningai atrasti dabartinių gamtosaugos problemų priežastis, siūlyti jų sprendimo būdus, formas bei tapti aktyviais šių sprendimų įgyvendintojais. Dalyviai aktyviai įsijungė į jau minėto animacinio filmo, kuriamo vaikų vasaros stovyklos metu, ir flešmobų kūrimą gamtosaugos temomis.

Visi dalyviai tvirtino, kad jiems eko enzimų gamyba buvo visiškai nauja patirtis ir teigė, kad ir toliau tęs tai, praktiškai juos panaudodami, stebėdami poveikį aplinkai. Čia ypač didelį susidomėjimą parodė Alytaus „Drevinuko“ bei Klaipėdos Marijos Montessori mokykla-darželis. Yra viltinga, jog net maži vaikai suvokia savo atsakomybę už mūsų namus – Žemę ir sąmoningai priima apsisprendimą ją puoselėti.

2015.11.13_Enzimu_gamyba

Visose įstaigose buvo organizuojamos talkos, akcijos siekiant apsišvarinti – dalyviai rinko ir rūšiavo šiukšles. Kauno Juozo Urbšio vidurinė mokykla net inscenizavo mitingą ir vaikai, eidami miesto gatvėmis, kreipėsi į praeivius skanduodami: „Žmonės – nešiukšlinkite, rūšiuokite…“ Beje, ne viena mokytoja teigė, kad vaikai labai noriai ir su dideliu entuziazmu įsijungia į šią veiklą, nesibodėdami pakelti numestos šiukšlės, tik reikia į tai atkreipti dėmesį. Būdavo nuostabus jausmas, kai šiukšlynas gamtoje virsdavo švariu plotu, vaikai savo akimis galėdavo pamatyti ir palyginti, koks yra skirtumas ir kaip jie jaučiasi po to, kai pasidarbavo Žemės labui…

Daug dėmesio sulaukė kūrybiniai darbai iš antrinių žaliavų. Visų akį patraukė Vilkyškių J. Bobrovskio gimnazijos mokinių su fotografijos mokytoja Irena Taliatiene surengta fotokoliažų paroda – instaliacija „Gamtos nuodai“, kurios mintis: Susimąstyk, rūšiuok, prisidėk prie globalinės taršos problemos sprendimo.

Belieka pritarti Šiaulių Rėkyvos progimnazijai, kurios veikla jau vienuolika kartų yra įvertinta Žaliąja vėliava, kad mus šios bendros iniciatyvos vienija ir veda į priekį, kad nėra sudėtinga nuolat užsiimti gamtosaugine ir ekologine veikla, nes… tokie jau mes esame :) .

2015.11.13_Alytus_sportuoja

Išties ne tik nesudėtinga, bet ir prasminga, smagu prisidėti prie Žemės gražinimo, ypač – veikiant drauge. Laimingi visi – vaikai, mokytojai, tėvai. Štai ką jie rašo apie projektą: „Labai dėkojame už smagiai ir turiningai praleistą laiką su mūsų vaikais. Mano berniukams labai patiko stovykla, jiems buvo keista, kad be futbolo galima įdomiai leisti laiką. Širdingai ačiū.“ „Ačiū Jums už nuostabias veiklas su vaikais. Viskas buvo nuostabu. Vaikai pasipildė žiniomis apie Žemę, švarą, pailsėjo, susirado naujų draugų.“„Labai ačiū už pasiūlymą dalyvauti projekte. Šis projektas suvienijo labai daug žmonių, net paskatino keistis ir žiūrėti į Žemę pagarbiau. Labai džiaugiamės Jūsų noru suburti visus, ugdyti vaikų kūrybingumą, padėti formuoti kolektyviškumo įgūdžius, skatinti bendradarbiauti. Dėkojame už bendradarbiavimą, skleidžiamą meilę Žemei. Mes šias veiklas tęsime ir vėliau, prisijungsime, jeigu bus organizuojamas Jūsų kitas projektas.“ (Alytaus „Drevinuko“ mokyklos-darželio pradinių klasių vyresnioji mokytoja Edita Jurčienė).

Na, o asociacija „Gyvoji planeta“ dėkoja Švietimo ir mokslo ministerijai, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui už galimybę realizuoti šias veiklas, projekto dalyviams – už pasitikėjimą, kantrybę ir gerus darbus Žemei.

Nesakome „sudie“ – sakome „iki pasimatymo!“.

2015.11.13_fotokoliazas_gamta2015.11.13_fotokoliazas_zmogus2015.11.13_katinas_is_plastiko

2015.11.13_stovyklos_dalyviai

Parašykite komentarą

Į viršų