ŽEMĖS VALANDA – tai globali iniciatyva, kviečianti visų šalių vyriausybes, verslo organizacijas, bendruomenes, vyrus ir moteris, senus ir jaunus vieną valandą išjungti šviesas ir tokiu būdu išreikšti rūpestį planetos ateitimi. Net 188 šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, milijonai žmonių 2019-03-30 nuo 20:30 val. iki 21:30 val. išjungs šviesą.
Kaip tai prasidėjo?
Judėjimas “Žemės valanda” prasidėjo 2007 m. Sidnėjuje, kai pirmą kartą 2,2 milijonai žmonių išjungė šviesas, norėdami atkreipti dėmesį prieš klimato kaitą. Vėliau šis Pasaulio gamtos fondo (angl. World Wide Fund for Nature, anksčiau – World Wildlife Fund; sutrumpintai: WWF) inicijuotas judėjimas tapo reguliarus, 2018 m. išplito 188 šalyse ir milijonai žmonių visame pasaulyje vieną valandą išjungia šviesą.
“Žemės valandos” siekiai
“Žemės valanda” iniciatorių siekiai platūs. Jų tikslas – pranešti, kad kiekvienas žmogus turi galios reikšmingiems pokyčiams pradėti, kad laikas prisiimti atsakomybę už savo pėdsaką pasaulyje, skatinti įmones, vyriausybes ieškoti aplinkosaugos problemų sprendimo būdų. Dalyvavimas “Žemės valandoje” – tai tarsi simbolinis įsipareigojimas keistis po valandos.
WWF per šia iniciatyva skatina permąstyti savo santykį su gamta, supančia gyvybe, priklausomybe vienas nuo kito. Gamta – mūsų gyvybės palaikymo sistema: oras, kuriuo kvėpuojame, geriamas vanduo, maistas, kurį valgome. Mes negalime išgyventi be to, o kad tai turime, nėra savaime suprantamas dalykas. Tie šaltiniai senka ir jais turime pasirūpinti mes visi.
Klimato kaita
Klimato kaita planetoje šiuo metu yra viena svarbiausių aktualijų. Prasidėjus pramoninei revoliucijai, dėl didžiulio žmonių vartojimo, oro temperatūra globaliu mastu vidutiniškai pakyla po 1°C. Mokslininkai teigia, kad anglies dioksido ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų lygis atmosferoje neįprastai aukštas, palyginus su visa žmonijos istorija, ir vis auga.
Mokslininkai įspėja: pasiekus 5°C laipsnių atšilimą tikėtina, kad neišvengsime katastrofiškų socialinių ir ekonominių pasekmių. Tai ir gyvybę naikinančios gamtos stichijos – tokios kaip potvyniai ir audros, sausros ir karščio bangos. Tai ir tirpstantys ledynai, lemiantys jūros vandens lygio pakilimą, užliejantį miestų pakrantes ar net salas ir jose gyvenančias tautas.
Dėl to vandens stygius ir pasėlių praradimai gali lemti maisto trūkumą visoje Žemėje. Kokią planetą paliksime savo vaikams ir anūkams? Judėjimas “Žemės valanda” kviečia būti sąmoningiems jau dabar ir tausoti planetą, kurioje gyvename.
Kaip “Žemės valanda” prisideda prie šio veiksmo?
Daugelis iš mūsų jaučiasi bejėgiai susidūrę su didžiulėmis grėsmėmis planetai. Bet kai milijonai žmonių susijungia „Žemės valandoje“, kartu sukuriame bangą, kuri nuvilnija per pasaulį darydama pokyčius. Kokie jie?
- WWF-Uganda pasodino pirmąjį pasaulyje Žemės valandos mišką;
- daugiau nei 250 000 Rusijos piliečių balsavo už geresnę savo šalies jūrų ir miškų apsaugą;
- uždraustas plastikas Galapagų salose;
- 2013 m. Argentina „Žemės valandos“ kampaniją skyrė tam, kad paskatintų senatą priimti įstatymą dėl 3,4 mln. hektarų saugomos jūrų teritorijos šalyje;
- Madagaskaro šeimoms buvo išdalinta tūkstančiai medieną taupančių krosnių;
- trijuose Indijos kaimuose, kurie neturėjo elektros, buvo sumontuotos saulės energiją naudojančios lemputės;
- pasinaudojant WWF „Earth Hour“ Paragvajuje buvo sukurta viešosios paramos programa, kuria siekiama sumažinti miškų naikinimą;
- Tailande ir Taivane sukurtos edukacinės programos mokykloms;
- JAV buvo sumontuotos šimtai tūkstančių LED lempučių;
- 90% žmonių, dalyvaujančių Žemės valandoje, teigia, kad tai juos įkvepia stengtis daugiau saugoti planetą.
Tapkime pasaulinio judėjimo už gyvybę Žemėje dalimi
Asociacija “Gyvoji planeta” kviečia tapti šio pasaulinio judėjimo dalimi ir 2019-03-30 nuo 20:30 val. iki 21:30 val. bent vieną valandą išjungti elektrą. Jei yra galimybė, ateiti tą valandą į Rotušės aikštę Vilniuje, atsinešti žvakę, kaip šviesos, sąmoningumo simbolį, ir kartu su mumis tyloje formuoti ugnies – gyvybės, dėkingumo, meilės Žemei – mandalą. Kai užgęsta lempos, ryškiau įsižiebia žvaigždės, apšviesdamos mūsų, Žmonijos, vienį su Planeta.
Lietuva taip pat yra vienyje su pasauliu, jungiasi į bendrą judėjimą už gyvybę Žemėje. „Žemės valandai“ skirtas įvykis užregistruotas https://www.earthhour.org/event-map. Jei ir Jūs planuojate susibūrimus savo vietovėse, kviečiame registruotis šiame tinklapyje. Tegul Lietuva taps aktyvi narė judėjimo, siekiančio išsaugoti tai, kas svarbu mums visiems. Apkabinkime Žemę savo darbais.
Informacija iš https://www.earthhour.org