Stebuklingieji enzimai
Įvairiose srityse gerėjanti buities ir apskritai gyvenimo kokybė neretai atsigręžia žmonėms ir mūsų planetai negražiąja puse. Štai įvairūs buities valikliai, plovikliai ir kiti -ikliai teršia vandenis, dirvožemį ir orą. Tačiau niekada nebūna padėties be išeities. Rūpestingieji gamtos mylėtojai prisiminė enzimus. Kas gi tai yra?
Eko enzimai, trumpai moksliškai tariant, yra organinė medžiaga, sudaryta iš baltymų grandinių, mineralinių druskų ir hormonų. Skaidymosi (katalizinio) proceso metu išsiskiria ozonas (O3), kuris mažina anglies dvideginio kiekį atmosferoje bei sumažina sunkiųjų metalų kiekį debesyse (būtent dėl sunkiųjų metalų debesys būna tamsūs). Visa tai lėtina globalaus atšilimo procesą. Ozonas padeda valyti orą ir sukuria didesnį deguonies kiekį aplinkoje. Be to, ozonas yra pripažintas kaip veiksmingas baliklis ir galinga dezinfekavimo priemonė, naikinanti bakterijas ir grybelius geriau nei chloras. Katalizinio proceso metu taip pat išsiskiria nitritai (NO3), kurie yra naudinga maistinė medžiaga augalams ir dirvožemiui.
Štai taip vaizdžiai atrodo jų veikla:
(Šaltinis: http://www.aquaticbiologists.com/bacteria–enzymes/enzyme-300)
Eko enzimai buityje pasigaminami labai paprastai – fermentuojant šviežias virtuvės atliekas (šviežių vaisių ir daržovių žieves ir lupenas), cukrų (rudąjį arba juodąjį, kur daug melasos) ir vandenį. Tai tamsiai rudos spalvos universalaus naudojimo skystis, turintis saldžiarūgštį kvapą. Jau yra ir pramininiu būdu gaminamų enzimų.
Vienas litras eko enzimų gali išvalyti iki 1000 litrų užteršto upės ar ežero vandens. Jei mieste žmonės vien indų plovimui ir kanalizacijos dezinfekavimui naudotų eko enzimus, to visiškai užtektų išvalyti upes, į kurias suteka kanalizuojamas vanduo, ir netgi jūras, į kurias suteka šios upės! Eko enzimai taip pat turi antibakterinį bei antivirusinį poveikį. Jie gali pašalinti cheminius teršalus, turi platų pritaikymą ir namų ūkyje. (http://www.ekoenzimai.lt/home/kas-yra-eko-enzimai).
Australijoje, Amerikoje enzimai gaminami specialiai ežerų, baseinų vandeniui valyti, dirvožemiui atgaivinti. Pateiksime būtent Australijoje atlikto tyrimo rezultatus naudojant produktą Lake-Zyme iš IRASSS firmos. Tai produktas, specialiai sukurtas dideliems vandens telkiniams valyti, pristatomas kaip saugus gamtai. Tyrimas vyko kelis mėnesius, ir štai kaip keitėsi ežero vanduo (visas tyrimas aprašytas čia: http://www.irasss.com/index.php?page=case-studies&task=enzyme-lake-treatment-summer-2010-2011):
- Ežeriuko vaizdas prieš supilant enzimus (2010 m. lapkričio 18 d.)
2. Vaizdas po poros mėnesių (2011 m. sausio 8 d.)
3.Po trijų mėnesių – 2011 m. kovo 14 d. enzimų išvalytas ežeriukas
Kaip jau minėjome, enzimai valo ne tik vandenį.
Štai kaip pasikeičia dirvožemis po 6 savaičių nuo specialiai dirvožemiui atgaivinti skirtos priemonės (http://www.irasss.com/index.php?page=soil-zyme):
Net plika akimi matyti, kad mėginyje žemė sodresnė, ir žolė atsigavusi. Toks efektyvus poveikis Australijoje, kur žemės nėra labai derlingos, karšta, priverčia susimąstyti ir apie jų taikymą Lietuvoje, atsisakant chemikalų augalininkystėje.
Taigi enzimai – efektyviai veikianti, saugi, daug vilties suteikianti valymo, dirvožemio atgaivinimo priemonė visai gamtai, jos vandenims – „planetos akims“, dirvožemiui. Sukuriama beveik iš nieko – iš maisto atliekų, o kurianti gyvybę.
Parengta pagal šaltinius:
http://www.ekoenzimai.lt/home/kas-yra-eko-enzimai
http://www.aquaticbiologists.com/bacteria–enzymes/enzyme-300http://www.irasss.com/index.php?page=case-studies&task=enzyme-lake-treatment-summer-2010-2011