Ar galime vieni kitus įkvėpti būti dosniems ir patikėti, kad kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie teigiamo pokyčio Žemėje? Mahatma Gandhi sakė, kad gali: “Jei suprastume, kiek daug iš tikrųjų galime, išspręstume daugumą pasaulio problemų”.
Visuomeninė organizacija “Gyvoji planeta” jau septinti metai vykdo įvairius projektus, skatinančius Lietuvos ir kitų pasaulio šalių žmones atsigręžti į sąmoningumą, sveiką, dorą ir ekologišką gyvenimo būdą, taip Žemėje įtvirtinant taiką bei prisidedant prie planetos Žemės išsaugojimo bei klestėjimo. Per šiuos metus jau daugiau negu 60 000 žmonių, iš kurių didžioji dalyvių dauguma yra vaikai ir jaunimas, dalyvavo asociacijos “Gyvoji planeta” socialininio projekto “Apkabinkime Žemę” organizuojamose iniciatyvose.
Šiais 2019 metais “Apkabinkime Žemę” komanda pasiūlė mėnesio trukmės projektą pavadinimu “Mūsų namai – dorybių Žemė”. Tai projektas, trukęs nuo kovo 20 d. Iki balandžio 22 d. ir pritraukęs daugiau nei 160-ies ugdymo įstaigų dėmesį. Jis vyko trimis etapais. Pirmasis etapas – kūrybinės dirbtuvės “Žemė – meilės planeta”, antrasis – “Žemės valanda 2019” ir trečiasis – “Šokis Žemei 2019”.
“Tikime, kad piešiant, dainuojant, kuriant eiles apie Žemę galime padėti jai. Tikime, kad bendras šokis tą pačią dieną, tą pačią valandą bei valanda be elektros, gali atnešti teigiamus pokyčius joje. Ir labai džiaugiamės, kad pavyko šį tikėjimą perduoti daugiau negu 11 000 Lietuvos vaikams, jaunimui ir suaugusiems” – teigia “Apkabinkime Žemę” ir projekto “Mūsų namai – dorybių Žemė” koordinatorė Dalia Skvireckienė.
Kūryba dalintis smagu
Pirmajame projekto etape, nuo 2019 m. kovo 20 d. iki balandžio 22 d., vaikai ir jaunimas buvo kviečiami kūrybiškai išreikšti savo meilę Žemei: piešti, rašyti eiles, rašinius, vaidinti, dainuoti tema “Žemė – meilės planeta”. Kūrybiškiausi projekto dalyvių darbai, kurių tikrai netrūko, patalpinti trylikamečio berniuko iš Rusijos sukurtoje internetinėje svetainėje, skirtoje tik vaikų kūrybai “Oranžinis kupranugaris” bei “Apkabinkime Žemę” svetainėje.
“Mintis, kelti vaikų kūrybą į tarptautinį internetinį puslapį kilo sužinojus apie šviesuolį, 13 metų Rusijoje gyvenantį berniuką, Lev Bondarev. Jis savo iniciatyva įkūrė kūrybinę svetainę „Oranžinis kupranugaris„, skirtą viso pasaulio vaikų bei jaunimo kūrybai. Kadangi „Gyvoji planeta“ siekia išsaugoti bendražmogiškąsias ir Žemės vertybes, humanizmą, suburti planetos šviesuolius bei paprastus dorus žmones, kuriems rūpi Žemė ir žmonija, todėl mums pasirodė puiki mintis bendradarbiauti su šiuo jaunu šviesuoliu” – pasakojo D.Skvireckienė.
Štai vieno projekto I etapo “Žemė-meilės planeta” dalyvio sukurto eilėraščio, patalpinto šioje svetainėje, ištrauka: “Bunda žemė po dienos, o kaip ji laukia šilumos! Duok, saulele šilumos, kad nubustų žemė iš žiemos”. Mes taip pat linkime, kad Žemei netrūktų ne tik Saulės šilumos, bet ir žmonių atliepimo, meilės ir gerumo.
Ugdome sąmoningumą – valanda be elektros
Antrame projekto etape, atliepdama į Pasaulio Gamtos Fondo (WWF) kvietimą, 2019-03-30 dieną asociacija “Gyvoji planeta” pakvietė prisidėti prie tarptautinio vyksmo – “Žemės valanda 2019”, kurio tikslas – mažinti visuotinį klimato atšilimą. Daugiau nei 180 pasaulio šalių, nuo 20:30 iki 21:30 val. vietos laiku, buvo išjungtos šviesos, tokiu būdu parodant susirūpinimą planetos ateitimi bei gyvybe Žemėje.
Šią dieną, nurodytomis valandomis, vilniečius ir miesto svečius projekto “Mūsų namai – dorybių Žemė” organizatoriai kvietė į Rotušės aikštę atsinešti žvakę, kaip šviesos, sąmoningumo simbolį ir kartu tyloje formuoti ugnies – gyvybės, dėkingumo, meilės Žemei – mandalą. “Kai užgęsta lempos, ryškiau įsižiebia žvaigždės, apšviesdamos mūsų, Žmonijos, vienį su Planeta” – lyriškai kalbėjo D. Skvireckienė. Šis veiksmas oficialiai buvo užregistruotas earthhour.com internetinėje svetainėje.
Beje, reiktų nuliūdinti skeptikus, kurie mano, kad vieno ar kelių žmonių pastangos yra bereikšmės, nes konkretūs darbai rodo ką kita. Pavyzdžiui, WWF-Uganda pasodino pirmąjį pasaulyje Žemės valandos mišką; JAV buvo sumontuotos šimtai tūkstančių LED lempučių; Galapagų salose (Ekvadoras) uždraustas plastikas; trijuose Indijos kaimuose, kurie neturėjo elektros, buvo sumontuotos saulės energiją naudojančios lemputės.
“Juk svarbu savo rūpestį ir meilę išreikšti konkrečiais darbais. Neabejotina, kad kai milijonai žmonių susijungia „Žemės valandoje“, susivienydami bendram tikslui, sukuriama banga, kuri nuvilnija per pasaulį darydama pokyčius” – teigia projekto organizatoriai.
Po renginio “Žemės valanda” iš dalyvių gavome ne vieną atsiliepimą kuriuose rašoma, jog yra patenkinti galėdami būti tokio mąsto veiksmo dalimi, jog išgyveno stiprų bendrystės jausmą. Štai porą pasidalijimų:
“Pirmą kartą dalyvavome Žemės valandos minėjimo renginyje prie Rotušės aikštės. Likome sužavėti. Kai stovėjome aplink degantį žvakių mandalą susikabinę rankomis, jautėme ypatingą žmonių vienybę ir tikėjimą, kad kartu galima kažką pakeisti” (Vilniaus Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos atstovai, dalyvavę Rotušės aikštėje).
“Kalbėjomės su vaikais ką reiškia Žemės valanda, kodėl šią valandą gerai išjungti elektros prietaisus. Fantazavome, kaip turėtų atrodyti mūsų planeta Žemė iš kosmoso, kai užgęsta šviesos namų languose, žibintai gatvėse. Vaikai suprato, kad šią valandą jie taip pat tapo Žemės globėjai, jos gėrybių tausotojai. Vaikai pažadėjo kartu su tėveliais Žemės valandos metu, išjungus visas šviesas namuose, žvelgti į dangų. Piešėme piešinius, skirtus Žemės valandai” (Klaipėdos lopšelio-darželio “Eglutė”).
Šokame kartu – bundame kartu
2019 m. balandžio 18 d. 16:00 val. įvairiuose miestuose ir miesteliuose vaikai šoko taikos šokį Žemei. Tai trečiasis projekto “Mūsų namai – dorybių Žemė” etapas pavadinimu “Šokis Žemei 2019”. Lietuvos vaikai ir jaunimas jau pamėgo šią iniciatyvą, kuris vyksta jau treti metai iš eilės. Dalyviai, kurie taikos šokį šoka ne pirmus metus, teigia, kad juos žavi tiek šokio kompozicija, tiek tai ką jis suteikia. Tai dar viena dovana Žemei, kurią su malonumu dovanoja lietuviai.
“Kodėl būtent šokis?”
“Nes tai meno forma, kuri puikiai suprantama įvairių tautų žmonių bei vizualus, gražus būdas atkreipti dėmesį į norimą aktualiją. Pastebime, jog pasiruošimas šokiui, jo mokymąsis, pats šokio šokimas apjungia kolektyvus. Jau tai tampa kasmetinė tradicija, kurios laukiama. O juk vieningi ir laimingi žmonės – laiminga Žemė” – teigia “Šokis Žemei 2019” koordinatorė D.Skvireckienė.
Tą patį tvirtina ir renginio dalyviai: “Jau trečius metus mūsų lopšelis-darželis su didžiuliu entuziazmu dalyvauja „Gyvosios planetos“ socialinio projekto „Apkabinkime Žemę“ iniciatyvoje „Šokis Žemei“. Projektas puikus, savo idėja apjungia visus bendram tikslui, kad mylėtume ir saugotume gamtą – savo namus. Dalyvaudami turėjome dar ir puikią galimybę ugdyti meninę kompetenciją, patirti teigiamų emocijų, sužadinti smalsumą” – dalinasi įspūdžiais Kauno lopšelio-darželio “Volungėlė” kolektyvas.
O Alytaus r. Krokialaukio T. N. Naruševičiaus gimnazijos Ūdrijos pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio centro atstovai ir projekto dalyviai pasakoja, kad: “šokio dieną mokyklos sodas pasipuošė mokinių šokiu Žemei. Šokis – tai nuostabi bendravimo, bendradarbiavimo, saviraiškos forma. Nedidelėje mokyklos bendruomenėje į šokio veiklą įsitraukė beveik visi. Dėkojame už idėją ir galimybę vieningai siekti bendro tikslo: bendro buvimo džiaugsmo patyrimas, meilės bei dėkingumo Žemei ir vienas kitam išraiškos demonstravimas”.
Visi norintys balandžio 18 d. galėjo prisijungti prie jungtinio šokio Vilniuje prie Baltojo tilto. Iš 14 ugdymo įstaigų atvykę mokiniai ir mokytojais suformavo net 17 baltų žiedų (paaišk. šokio eigoje suformuojamas baltas žiedas kaip šokio kulminacija).
Daugiau apie projektą “Mūsų namai – dorybių Žemė” ir projekto dalyvių pasidalinimus galite rasti internetinėje svetainėje www.apkabinkimezeme.lt:
http://apkabinkimezeme.lt/category/renginiai/2019-metai/musu-namai-dorybiu-zeme-2019-metai/.
Dėkojame visiems dalyvavusiems projekte “Mūsų namai – dorybių Žemė” ir tikimės pasimatyti kituose asociacijos “Gyvoji planeta” iniciatyvose!
Teauga tikinčiųjų geraisiais pokyčiais Žemėje gretos, te suprasime kiek mes galime kartu, te apsijungsime darbais, vardan bendro tikslo. Gal jau laikas?