Projektas „Žmogaus dovana Žemei“ – tai dar viena viltis, kad ateis laikas, kai kiekviena žmogaus nugyventa diena bus dovana Žemei ir gyvybei.
Šiemet „Apkabinkime Žemę“ projektas, skirtas paminėti Žemės dienai, vyko 2 mėnesius: nuo šių metų kovo 28 d. iki birželio 1 d. Jį sudarė 3 etapai: pirmasis “Žemės valanda“, antrasis „Šokis Žemei“ ir trečiasis „Laimingas vanduo“. Nepaisant neįprastų pasaulyje ir mūsų šalyje susiklosčiusių aplinkybių bei apribojimų, projekte sudalyvavo net 44 Lietuvos švietimo įstaigos iš 9 Lietuvos apskričių ir subūrė daugiau kaip 5000 žmonių bendram tikslui – suruošti ir įteikti Gerojo Žmogaus dovaną Žemei!
O dovana šiais metais buvo ne viena: valanda be elektros visame pasaulyje, leidžiant Žemelei pailsėti, nuostabūs šokiai, piešiniai, fotografijos, eilės ir daugybė nuoširdžių žodžių, skirtų Žemei, bei išskirtinis dėmesys vandeniui: jo pakrančių valymas, gražinimas, žavėjimasis juo. Žemės mylėtojai net du pavasario mėnesius dosniai dalinosi nuotraukomis bei filmuota medžiaga, juose užfiksuotais puikiais piešiniais, eilėmis, tekstais, šokiais išreikšdami nesibaigiančią meilę motinai Žemei. Tai tik dar kartą įrodė, kad, nepaisant apribojimų, Didysis Žmogus ir toliau skleidžia meilę, dėkingumą, gerumą, rūpestį mūsų Planeta ir vienas kitu.
I ETAPAS. ŽEMĖS VALANDA
Viena valanda gali pakeisti pasaulį?
2020 m. kovo 28 dieną 190 pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, 4,7 milijardo žmonių iš įvairiausių Žemės kampelių išjungė šviesą ir prisijungė prie Pasaulio gamtos fondo (WWF) inicijuotos akcijos, tokiu veiksmu išreikšdami siekį tausoti Žemės išteklius, linkėdami gerų pokyčių Žemei, geresnės ir sveikesnės ateities kiekvienam iš mūsų.
Viltinga, kad šiame projekte Lietuvoje dalyvavo daugiau kaip 1000 jaunų žmonių. Atsivertus Facebook‘o „Apkabinkime Žemę“ paskyrą tikrai yra kuo pasigrožėti ir patikėti – jiems rūpi!
„Gyvąją planetą” pasiekė daugybė atsiliepimų, mylinčių žodžių apie įvykį, trukusį tik valandą – nuo 20:30 iki 21:30 val. Lietuvos laiku. Vaikai ir jaunuoliai, mokytojai ir auklėtojai, tėveliai ir mamytės dalinosi, kas jų aplinkoje ir širdyse vyko tą vakarą. Štai ištraukos ir kelių laiškų:
„Mums labai patiko Jūsų idėja, kad mes galime galvoti ne tik apie save, bet ir apie visą Planetą bei brandinti norą ją saugoti ir mylėti. Jūsų lūkesčius su didžiausia meile perduosime vaikams ir mokysimės vieni iš kitų – mes iš vaikų, o vaikai – iš mūsų.“ (Telšių lopšelis – darželis „Delfinas“)
„Noras žvakelėmis apsaugoti / apšviesti mūsų planetą, ant upelio tiltelio išdėstyti perkūno ženklą, ramiai susirangyti šalia mandalos, kurią sudėliojai su mama… Žemės valandoje dalyvavusių mokinių šeimų mintys nušvito meile, bendrumu, jaukumu, vieniu. Ačiū už idėją, kuri mus augina ir savaime verčia tapti geresniais.“ (Alytaus rajono Ūdrijos pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcis skyrius)
„Žemės valandos metu užgeso šviesos ne tik Klaipėdoje, bet ir visame pasaulyje. Vaikai su mamomis ir tėčiais žvelgė į juodo dangaus platybes ir suprato, kad tik būdami vieningi, galime išsaugoti pasaulio harmoniją ir grožį. Apie tai mes kalbėjomės nuotoliniu būdu. Šviesas išjungėme visi vieningai, kaip paspaudus mygtuką.“ (Klaipėdos lopšelis – darželis „Eglutė”)
Žemės valandos atspindžiai puošia Gyvosios planetos Facebook‘o puslapį. Pasigrožėkite: https://www.facebook.com/pg/gyvojiplaneta/photos/?ref=page_internal
II etapas. ŠOKIS ŽEMEI
Žeme, kviečiu Tave šokio…
,,Aš šoku Žemei, nes teigiu gyvenimą… Aš šoku dėl tavęs, savęs, mūsų visų… Dėl saulės, dėl žvaigždžių, dėl medžio, dėl vandens, kalnų ir dykumų gyvenimo… Dėl gyvasties, doros, nes aš – Žmogus esu..” – tokiais įkvepiančiais žodžiais ir didžiu dėkingumu į Žemę kreipiamės mes, „Gyvosios planetos” nariai.
Antrasis projekto „Žmogaus dovana Žemei” etapas „Šokis Žemei“ vyko visą gegužės mėnesį. Jis buvo paskirtas kūrybai: mintys, eilės, piešiniai, mandalos, fotografijos, šokiai, skirti Žemei. Džiaugiamės dalyvių giliais ir be galo nuoširdžiais atsiliepimais, nuveiktais darbais.
Mus pasiekė Žagarės specialiosios mokyklos laiškas, skirtas Žemei, kuris suvirpina giliausius širdies kampelius:
„Kai viskas aplinkui nutyla ir girdi tik lakštingalos giesmę vėlai vakare, atsiranda nepakartojamas noras apsirengti smokingą, pagarbiai palenkti galvą ir pakviesti Motiną Žemę šokio. Nepaprasto šokio, bet tokio, į kurį nori sudėti viską: brėkštančio dangaus spalvas, debesų kamuolius, žaluma apsipylusius miškus, sidabrinį vandens čiurlenimą, juoką ir nerimą, dykumos smėlį, Islandijos geizerius, pingvinų krypuojančias eisenas… Žodžiu, viską, kas džiugina, įkvepia ar kelia nerimą.
Taip ir norisi palinkėti Žemei „Gyvuok dar daug milijonų metų, nešk šiltas ir šaltas vandenynų sroves, žiūrėk kalnų krištolo akimis, puoškis įprastomis žiemomis ir vasaromis ir būk didele, gera mama, kuri gali prie krūtinės glausti kiekvieną, nepriklausomai nuo to, kas tu esi.”
„Šokį,skirtą Žemei, nusprendėme įamžinti piešiniais. Pirmame piešinyje šoka vienintelė likusi Žemėje gėlė, ji liūdi ir nori, kad Žemė atsigautų. Antrame piešinyje pavaizduotos kitos orbitoje esančios planetos, kaip jos myli Žemę ir sukasi aplink ją.“ (Klaipėdos lopšelis-darželis “Vyturėlis”)
„Mes esame Žemės dabartis ir ateitis. Mes esame Žemės istorijos kūrėjai. Tik nuo mūsų priklauso, kokioje aplinkoje gyvensime mes ir ateities žmonės. Todėl piešiame savo svajones, sodiname medelius, tvarkome, saugome, kuriame.” (Klaipėdos m. lopšelis- darželis “Eglutė”)
„Purienos” ugdytiniai padeda įgyvendinti Žemės svajonę – kuriame gėrio ir meilės planetą kartu. Svajojome, kad ateis tas laikas, kai kiekviena mūsų diena taps dovana Žemei. Gaila, kad šiais metais neteko pašokti šokio drauge gyvai, bet mes žinome, kad Žemę mylime ir kas kaip moka, tas taip šoka. O mūsų šokis šoktas su spalvomis.” (Kėdainių lopšelis-darželis “Puriena”)
Daugiau “Šokis Žemei 2020” dalyvių atspindžių: https://www.facebook.com/ApkabinkimeZeme/photos/?ref=page_internal
III etapas. LAIMINGAS VANDUO
Vanduo per mus ateities kartoms
Net 44 Lietuvos įstaigų ugdytiniai gegužės mėnesį skyrė vandeniui. Vieni jį fotografavo, kiti spalvino ir gražino akmenėlius, kuriais vėliau puošė vandens telkinių pakrantes, kiti jas tvarkė, rinkdami šiukšles, taip išreikšdami meilę ir rūpestį mūsų visų gyvybės šaltiniu – vandeniu.
„Gegužės mėnesį mokiniai dalyvavo „Laimingo vandens” akcijoje. Per tą mėnesį vaikai bandė surasti ir nufotografuoti įdomiausias stebuklingo vandens atvaizdus. Savo darbus pavadino „Mūsų pasaulis vandens akimis”.(Vilniaus Levo Karsavino mokykla)
„Gegužės mėnesį dauguma mūsų darželio vaikučių įvairias veiklas vykdė nuotoliniu būdu, todėl paprašėme ugdytinių kartu su šeima įsitraukti į projekto „Žmogaus dovana Žemei” III etapą „Laimingas vanduo” bei kūrybiškai pradžiuginti vandenį. Dauguma vaikų pasirinko dekoruoti akmenėlius ir jais papuošti vandens telkinių pakrantes. Kiti mano, kad vanduo jaučiasi laimingas, kai juo yra laistomi augalai, ir paprašo vandens padėti jiems greičiau užaugti. Taip auga ir mūsų ugdytinių meilė Žemei.” (Vilniaus Salininkų lopšelis-darželis)
O mes, „Gyvosios planetos” akcijos „Laimingas vanduo” atstovai sakome: „Tebūnie palaimintas vanduo tavyje, manyje, mumyse visuose.” Tai gydo, neša taiką, susitaikymą ne tik su vandeniu jūrose, vandenynuose, upėse, ežeruose, bet ir su mūsų pačių vandeniu.
Daugiau dėkingumo išraiškų vandeniui galite rasti čia: https://www.facebook.com/laimingasvanduo/photos/?ref=page_internal
Nuoširdžiai dėkojame visiems projekto dalyviams už meilę mūsų brangiai planetai, puikius darbus, įkvepiančias mintis! Mes kartu tęsiame nešti šviesos, taikos ir gėrio vėliavą. Ir tai yra nuostabu!
Žvelgiant į akcijų „Žemės valanda”, „Šokis Žemei”, „Laimingas Vanduo” dalyvių atspindžius, galime pasakyti: „Mums ir vėl pavyko!“