Džiaugiamės prasmingų darbų plėtra 2017 metais, pilietinės ir ekologinės sąmonės augimu Lietuvoje ir pasaulyje, tarptautiniu bendradarbiavimu, bendrais projektais. Mus įkvepia tai, jog galime prisidėti prie pasaulio tapimo geresniu, švaresniu. Dėkojame „Gyvajai planetai“ atliepusiems, tūkstančiams įvairiose iniciatyvose dalyvavusiems žmonių – vaikų ir suaugusių.
Kokios tos iniciatyvos? Tai „Laimingo vandens“ ir „Apkabinkime Žemę“ projektai, akcijos, pilietinės-ekologinės iniciatyvos.
LAIMINGAS VANDUO
2017 m. įvyko 99 akcijos „Laimingas vanduo“, kuriose dalyvavo 2494 žmonės. Buvo globojami 47 vandens telkiniai. Be to, dar vyko dešimtys šviečiamųjų renginių, paskaitų, diskusijų, konkursų 31 mokykloje bei kitose ugdymo įstaigose, nuolatinę globą gavo 30 Lietuvos vandens telkinių. 2017-2018 metais patvirtintas ir realizuojamas tarptautinis „Happy water“ projektas drauge su Latvijos ir Islandijos nevyriausybinėmis organizacijomis, globojamas Šiaurės ministrų biuro.
Taigi vien „Laimingo vandens“ iniciatyvoms atliepė, jose dalyvavo 4067 žmonės.
Happy water
Asociacija „Gyvoji planeta“ 2017-2018 metais vykdo Šiaurės ministrų biuro Lietuvoje NVO bendradarbiavimo ir stiprinimo programos projektą „Happy water“. Projekte bendradarbiauja 3 šalių organizacijos: „Gyvoji planeta” Lietuvoje, „Homo Ecos” Latvijoje ir Islandijos gamtos apsaugos asociacija. Projektas skatina pilietinės visuomenės plėtrą: jame dalyvaujantys vaikai ugdosi ekologinį sąmoningumą ir socialiai atsakingą elgesį už aplinką, kurioje jie gyvena, mielai įsijungia į savanoriavimo veiklą. Projekte derinama mokslinė, ekologinė, socialinė, kultūrinė, tiriamoji bei kūrybinė veikla. Joje dalyvauja dešimtys Lietuvos švietimo įstaigų bei tūkstančiai mokinių. Tai kelia džiaugsmą ir viltį, kad ekologinė sąmonė mūsų šalyje stiprėja.
Lapkričio 13 d. į Lietuvą atvyko svečias iš Islandijos – aplinkosaugininkas, aktyvus visuomenininkas, rašytojas Andri Snaer Magnason – skaityti paskaitos „Laikas ir ledas“, kurioje gausiai moksleivių auditorijai jis atskleidė savo šalies opią tirpstančių ledynų problemą, parodydamas ją per savo giminės kartų chronologiją ir jų sąsajas su gamta.
Gruodžio 5-6 d. vykome su darbo vizitu į Latviją, kur dalijomės ekologinių projektų vykdymo patirtimi su partnere „Homo Ecos“ organizacija, domėjomės vandens ir grunto valymo praktika kaimyninėje šalyje.
Laimingas vanduo – Lietuvos gyvastis
„Laimingas vanduo – Lietuvos gyvastis“ viena iš projekto „Happy Water“ veiklų, kurią parėmė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras prie Lietuvos Švietimo ir Mokslo Ministerijos.
Šiame projekte dalyvauja 1573 mokiniai (nuo 7 iki 17 metų amžiaus) iš 31 Lietuvos bendrojo ir spec. ugdymo įstaigų. Projektas vyksta nuo 2017 m. rugsėjo iki 2018 m. birželio mėn.
Projekto renginiai
- 2017 metais vykusi pilietinė iniciatyva „Pažink, globok, dalinkis“ mokinius paskatino pažinti vietos vandens telkinį, jo istoriją. Mokinių surinktą informacinę medžiagą galima pamatyti projekto organizatorių sukurtame virtualiame žemėlapyje „Lietuva – gerovės šalis“. (http://openminds.lt/projektai/lietuva-geroves-salis-zemelapis/).
- Globodami vandens telkinį ugdo ekologinį sąmoningumą ir prisideda prie aplinkos švarinimo. Projekto metu yra globojami apie 30 vandens telkinių.
- Mokiniai ne tik tyrinėja vandenį, jo gyvybingumą, augaliją ir gyvūniją, bet taip pat kuria vandeniui skirtus literatūros bei dailės kūrinius.
- 2017 m. spalio – lapkričio mėn. vyko 19 neformalaus ugdymo užsiėmimų 14 mokyklų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 500 vaikų. Su mokiniais daug diskutavome apie ekologiją, darnumą ir vartotojiškumą, žiūrėjome video medžiagą, apibendrinome jau turimas žinias ir patirtis.
- Fotografijos konkursas (2018 metų pavasarį) skatins savarankiškai ir reguliariai stebėti, susipažinti ir įvertinti savo vietovės gamtos turtus, bioįvairovę bei turtingumą, tai, kuo galime didžiuotis ir ką reikia tausoti, globoti.
- Tiek pilietinėje iniciatyvoje, tiek foto konkurso veiklose bus mokomasi pritaikyti demokratinio poveikio priemones ir būdus (diskusija, susitarimas, balsavimas ir pan.). Darbai bus pateikiami facebook‘o paskyroje, kur vyks viešas balsavimas už labiausiai patikusią fotografiją. Vėliau bus suformuota virtuali fotografijų paroda.
Mano draugas – vanduo
2017 metų pavasarį Lietuvos mokyklose ir darželiuose šurmuliavo ekologinis projektas „Mano draugas -vanduo“. Jame dalyvavo 2091 žmogus, buvo globojama 47 vandens telkiniai, įvyko 92 „Laimingo vandens“ akcijos, kuriose dalyvavo 2435 dalyviai. Mokiniai su mokytojais ne tik švarinio gamtą, bet ir tyrinėjo vandens telkinio augmeniją ir gyvūniją, dalijosi nuoširdžia kūryba, įkvėpta gamtos. Šios kūrybos atspindžius galima pamatyti svetainėje www.laimingasvanduo.lt.
APKABINKIME ŽEMĘ
Kas gi gali žmones suvienyti ir padėti išreikšti bendrą kūrybą labiau nei šokis? Jame nepriklausomai nuo kalbos, tautybės, rasės lengviausia išreikšti įkvėpimą, bendrumą bei meilės kupinus palinkėjimus Žemei ir žmonijai. Viltį ir tikėjimą, kad Žemėje bus taika ir tarpusavio supratimas. Ir džiaugiamės, kad ne mes vieni taip manome. Į šią iniciatyvą atsiliepė daugiau nei 30000 jaunuolių Lietuvoje, Gruzijoje, Kroatijoje, Islandijoje. Kokie tai buvo projektai?
Šokis Žemei
Tarptautinę Žemės dieną, 2017 m. kovo 20 d., 25 185 Lietuvos, Gruzijos, Kroatijos, Islandijos vaikų ir jaunuolių pradėjo šokiu. Kauno, Šiaulių, Alytaus, Palangos miestų moksleiviai šokį šoko miesto aikštėse, o kitų miestų bei miestelių mokiniai bei studentai – savo mokyklose. Užsienio šalyse – Kroatijoje, Islandijoje ir Gruzijoje – šokę moksleiviai savo šokiu pasidalino internetu. Jų filmuota medžiaga įkelta „Apkabinkime Žemę” internetinėje svetainėje www.apkabinkimezeme.lt.
Taikos šokis – meditacija
2017 m. rugsėjo 21 d., Tarptautinė taikos diena, Lietuvos švietimo įstaigose paminėta Taikos šokiu Žemei bei meditacija už taiką. Per tylą, judesį buvo siekiama parodyti, kad taika prasideda visų pirma kiekviename iš mūsų. Tad nurimstu, įsiklausau į šalia esantį, tyloje kartu su kitais apkabinu pasaulį linkėdamas: „Tebūnie taika visoje Žemėje, kiekvienuose namuose ir mūsų širdyse”. Taikos šokyje-meditacijoje dalyvavo 63 Lietuvos švietimo įstaigos ir 4877 dalyviai.
Štai keletas atsiliepimų:
VIMS-International Meridian School:
Nuoširdžiai dėkojame organizatoriams už galimybę dalyvauti renginyje „Taikos šokis Žemei – meditacija“. Mokiniams ir mokytojoms labai patiko būti Vilniaus Rotušės aikštėje ir šokti už taiką Žemėje. Tokie renginiai yra reikalingi, skatinantys kalbėtis su vaikais apie taiką, suvokti jos reikalingumą ir prasmę visiems Žemės gyventojams.
Vaikų mintys po renginio:
„Taika reikalinga Lietuvai, tautai. Ji turi būti.“ (Lukrecija)
„Be taikos būtų blogai, žmogus neturėtų namų, negalėtų gyventi.“ (Elzė)
„Taika reikalinga, kad žmonės būtų laimingi ir draugiški.“ (Emilis)
Šeimų festivalis „Gyvybės medis“
Jau tradicinis Šeimų festivalis 2017 m. tęsė savo kelionę: gegužės mėnesį jis vyko Kurmaičiuose (Kretingos raj.) ir rugpjūčio mėn. – Kulautuvoje (Kauno raj.). Į festivalį susirinko kaimo bendruomenės, pakvietė draugus, pažįstamus, artimuosius bendram pasibuvimui didelėje ir darnioje žmonių šeimoje. Juk visuomenė prasideda nuo šeimos.
Akcija „Sodinam“
Tęsiame akciją „Sodinam“, kuri susiliejo su naujai gimusiu „Nacionaliniu miškasodžiu”, į kurią įsitraukė daug švietimo įstaigų. Pavyzdžiui, vien Širvintų „Atžalyno” progimnazijos mokiniai pasodino 300 eglučių. Smagu, kad mūsų pradėtos akcijos įgyja plėtrą ir pagreitį, kad ekologinis judėjimas plinta Lietuvoje.