2020 metų lapkritį pradedamas vykdyti Erasmus+ projektas, pavadinimu MORALSTEAM, kurio metu bus kuriamas video žaidimas.
Partneriai: Asociacija „Gyvoji planeta” ir Erasmus +
Žaidimo tikslas – atkreipti dėmesį, geriau suvokti ir motyvuoti mokinius puoselėti bendražmogiškasias dorybes, darant kasdienius pasirinkimus, sprendžiant mokyklose, socialiniame gyvenime iškylančius klausimus, problemas. Taigi, pagrindinis projekto tikslas – sukurti vieną iš galimai efektyvių priemonių dorybiniam 10-14 metų amžiaus vaikų, paauglių ugdymui.
Žaidimo kūrime-projekte dalyvauja keturios organizacijos iš trijų šalių (Lietuvos, Bulgarijos, Italijos). Organizacijos veikia skirtingose srityse: socialinių projektų, skirtų mokykloms (Asociacija „GYVOJI PLANETA“ – projekto koordinatorius, Lietuvoje); kompiuterinius žaidimus kurianti įmonė (UAB „Tag of Joy“, Lietuvoje); Mokslai, susiję su žmogaus egzistencija (ASPECT-MANAGEMENT AND INTERCULTURAL RELATIONS, Bulgarijoje) ir mokymų centras, stipriai palaikantis inovacijas ir tarptautinį bendradarbiavimą mokantis (Erasmus mokymų akademija, Italijoje). Partneriai yra suinteresuoti dorybiniu mokinių ugdymų, taip pat turi skirtingos patirties, naudingos projekto įvykdymui. Visumoje projekte dalyvauja apie 20 asmenų – mokslininkų, programuotojų, projektų vadovų, mokytojų ir kt.
Dažnai etikos pamokos pateikiamos kaip formalios, mažai motyvuojančios, nuobodžios, siūlančios vien tik apribojančių taisyklių rinkinius. Edukaciniai kompiuteriniai žaidimai šia tema galėtų būti naujai įtraukiantys paauglius į mokymosi procesą. Doros, etikos pateikimas, kai į mokymo procesą įtraukiamos pažangiosios technologijos – gali būti vienas iš raktų, padedančių atkreipti paauglių dėmesį ir didinti motyvaciją – labiau įsigilinti į pačias dorybes. Dorybių video žaidimas, tikėtina, gali įtraukti mokinius, kaip sprendimų, pasirinkimų priėmėjus, iššūkių pilnoje aplinkoje, matančius pasirinkimų pasekmes, eksperimentuojančius – kokie pasirinkimai, remiantis vienomis ar kitomis dorybėmis, arba jų nepasirinkimas, kur link gali nuvesti. Taip gali būti skatinamas mąstymas, mokymasis, galimai ir įprotis, remtis dorybiniu pagrindu, užtikrinančiu tolimesnę sėkmę gyvenime ir kasdienoje.
Projekto MORALSTEAM metu sukurtas video žaidimas – intelektualinis produktas – bus pasiekiamas kiekvienam besidominčiam, virtualioje platformoje (e-learning space), keturiomis kalbomis: anglų, italų, bulgarų ir lietuvių. Žaidimo metu vaikai, tam tikrose žaidimo aplinkose-temose, rinks dorybes-taškus, spręsdami iškylančias gyvenime situacijas, taip pat žaidžiant bus galimybė palaikyti, motyvuoti vieniems kitus, klausti mokytojų patarimų. Žaidimas esmėje bus skirtas moralinių etinių dalykų lavinimui pamokų metu, socialinėje aplinkoje, galimai integruojant ir kitas, taip vadinamas STEAM pamokas, kai susietai mokomasi įvairių dalykų, taip pat ir IT, matematikos, menų ir kt.
Sukurtas žaidimas turės žinyną – Dorybių Enciklopediją, kuri padės vaikams giliau panirti į dorybių pasaulį, esmę, atrasti dar neatrastus jų klodus. Dorybių Enciklopedija – tai dorybių sąrašas su kūrybingu, detaliu, išplėstiniu jų aprašymu, adaptuotu tam skirtai mokinių amžiaus grupei, prieinama mokytojams, padedanti pasiruošti, įdomiai pateikti medžiagą pamokų metu. Dorybių enciklopedija yra sudėliota tam tikra struktūra, inovatyi, universaliai tinkanti STEAM pamokoms, moralės ir etikos pamokoms, kitam neformaliam ugdymui.
Projekto metu įvyks trys tarptautiniai susitikimai – projekto detaliam planavimui, analizei, vykdymui ir plėtrai.
Taip pat bus vykdomi tyrimai (du klausimynai, dvejos mokinių ir mokytojų apklausos, vykdomos trejose šalyse (Lietuvoje, Bulgarijoje, Italijoje), iš viso devyniose mokyklose (apie 675 mokiniai ir 45 mokytojai). Tyrimas yra skirtas sužinoti, išanalizuoti minėtų šalių, minėtos amžiaus grupės vaikų aktualioms moralinėms dilemoms, atsižvelgiant į kurias ir bus kuriamos žaidimo temos.
Visose partnerių šalyse vyks trys konferencijos ir penki seminarai / apvalaus stalo diskusijos žaidimo sukūrimui ir populiarinimui. Į renginius bus kviečiamos susidomėjusios, susijusios su švietimu institucijos, kurios galės žaidimą populiarinti toliau. Taip pat renginiuose dalyvaus apie 200 mokytojų, tėvų ir apie 2000 mokinių, kurie žais žaidimą, testuodami jį ir taip pat prisidės prie žadimo populiarinimo.
Siektinas projekto rezultatas – aukštas mokytojų ir mokinių įvertinimas žaidimui ir metodinei medžiagai, taip pat – didžiausias įmanomas suvoktas, sąmoningas doro elgesio pasirinkimas įvairiose kasdienėse spręstinose situacijose.
Projekto vadovė – Loreta Valuckienė