Kartu su pirmomis vasaros dienomis skubame pasidžiaugti asociacijos „Gyvoji planeta“ nuveiktais darbais, įgyvendintais projektais, jų dalyvių atspindžiais.
Pirmasis 2021 metų pusmetis buvo išties intensyvus. Jo metu vyko net trys socialiniai projektai – „Širdies pasaka Tau“, „Tavo žinia Žmonijai“ ir „Vieno lašelio istorija“. Kviečiame išsamiau susipažinti su jais.
„Širdies pasaka Tau“ ir Pedagoginės išminties lobynas, kas tai?
Kai gamta nuščiuvo ir žemę padengė sniegas, išsiskleidė širdžių šiluma per projektą „Širdies pasaka Tau“, kuriame dalyvavo daugiau kaip 900 žmonių iš 39 Lietuvos švietimo įstaigų. Šio projekto metu buvo sukurtas atviras „Pedagoginės išminties bankas“.
Toks sumanymas įgyvendintas pirmą kartą asociacijos „Gyvoji planeta“ istorijoje ir manome, jog jis puikiai pavyko! Surinktas neįkainojamas lobynas unikalios pedagoginės daug metų kauptos patirties ir žinių visiems, kurių darbas ir gyvenimas susijęs su vaikais.
Pedagoginės išminties banke galite rasti spektaklių scenarijų, pamokų konspektų, įvairių eilėraščių, pasakų, miniatiūrų ir žaidimų vienoje vietoje. Jame gali apsilankyti bet kuris naujų idėjų, įkvėpimo ieškantis žmogus bei pats tapti jo dalimi – įnešti savo išminties, kūrybos, gražių sumanymų indėlį, atsiųsdamas pamokų aprašymus, konspektus, o gal kūrybinius darbus, scenarijus ir pan. el.paštu info@gyvojiplaneta.lt.
Sužavėjo šio projekto dalyvių geranoriškumas, dosnumas dalijantis savo pedagogine, kūrybine patirtimi ir taip kartu kuriant bendrą, atvirą išminties banką. Didžiuojamės Lietuvos pedagogų dosnumu ir meile savo profesijai bei dėkojame kiekvienam dalyvavusiam!
Įvairūs kūrybiniai vaikų darbai papuošė tarptautinę vaikų kūrybos internetinę svetainę: www.orangecamelfound.ru bei mūsų Facebook‘o paskyrą:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gyvojiplaneta&set=a.2212060568930535
Prašome apsilankyti ir pasigrožėti.
„Tavo žinia Žmonijai“ ir naują veidą įgavęs Instagram‘as
Dar vienas įsimintinas „Gyvoji planeta“ projektas prasidėjo pasibaigus žiemai. Žemėje ir Žmonijoje vykstantys kaitos procesai paskatino pakviesti žmones naujam projektui „Tavo žinia Žmonijai“, kuris vyko iki 2021 m. balandžio 22 dienos.
Kiekvienas dalyvis socialiniame tinkle „Instagram“ galėjo perduoti savo žinią, apie tai, kas jam rūpi, ką jis nori pasakyti šalia esančiam, o per tai ir visai Žmonijai. Projekte dalyvavo 119 švietimo įstaigų ir daugiau kaip 3500 žmonių.
Kadangi projekto laikotarpis sutapo su tarptautine Žemės diena, tad dalyviai didelį dėmesį skyrė problemoms, susijusiomis su klimato kaita, su augančiu žmonijos vartotojiškumu, miškų kirtimu ir panašiai. Ir Instagram‘as buvo užlietas vaikų, paauglių pozityvių minčių, pamąstymų, piešinių ir video įrašų gausa apie sąmoningesnę Žmoniją, švaresnę Žemę, laimingesnį pasaulį.
Štai keletas įkvepiančių žinučių mums visiems:
Šokiu perduodama žinia: „Žemė, kurioje gyvename, yra kuriama kiekvieno iš mūsų poelgiais ir pasirinkimais, visa Žemės tarša ir kitos globalios problemos prasideda nuo kiekvieno iš mūsų vidinio gyvenimo“ ( Vilniaus vaikų ir jaunimo klubas ,,Kregždutė’’) https://www.instagram.com/p/COAcLdsp6VT/
Klaipėdos dienos socialinio centro ,, Svetliačiok” video žinutės mums:
https://www.instagram.com/p/COAdzkbJrkx
Vinco Kudirkos progimnazijos mokytojos Vilmutės Sprudzanienės mintys:
„Ekologinis ugdymas turi prasidėti nuo mažens – namuose. Jei vaikas matys, kad tėveliai rūšiuoja šiukšles, taupiai naudoja vandenį ir elektrą, myli gėles ir gyvūnus – su tokia nuostata jis ateis ir į darželį, mokyklą. O ten turėtų rasti tokią pačią tvarką tam, kad ekologinis ugdymas tęstųsi toliau kaip kasdienis dalykas. Šiandien daugeliui žodžiai „ekologija“ ar „ekologiškas gyvenimo būdas“ yra mados reikalas ar tik teoriniai teiginiai. Tačiau vaikams reikia ne žodžių, o gražių kasdienių pavyzdžių, kad formuotųsi supratimas ir įgūdžiai, kurie būtų ne vienai dienai, o visam gyvenimui“.
O štai ką vaikų laidelėje pasakoja vaikai: https://www.instagram.com/p/COAgqwuJDbI/ (Vilniaus lopšelis-darželis „Vėtrungė”).
Atgręžtas dėmesys ir į šeimos vertybes bei dėkingumą, kas šiuolaikinėje visuomenėje, manome, yra labai svarbu:
Visas žinutes galime rasti čia:
https://www.instagram.com/tavoziniazmonijai/ (amžius nuo 12 m. iki…)
https://www.instagram.com/vaikuziniazmonijai/ (vaikų žinia, kurių amžius iki 12 m.)
Pabaigoje norisi atkreipti dėmesį į Vilkaviškio kultūros centro bendruomenės perduotą žinią
„Matyk daugiau nei juodą tašką“. https://www.instagram.com/p/CN9vCmIJo2w/
„Vieno lašelio istorija“, arba žvelgiant vandens lašelio akimis
Šį pavasarį startavo ir smagus projektas „Vieno lašelio istorija“. Šio projekto tikslas – ugdyti vaikų kūrybiškumą, palankų gamtai elgesį, paskatinti vandens telkinių globą. Projektas buvo skirtas ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams.
Projektas džiaugsmingai užsipildė vandens lašeliais ir jų istorijomis. Daugiau kaip tūkstantis (1206) vaikų iš 60 darželių ir mokyklų smagiai įsitraukė į kūrybą – piešė, rašė, klijavo, filmavo, eksperimentavo, dalijosi atradimais ir įspūdžiais. Štai čia galite rasti neįtikėtinų istorijų: https://www.instagram.com/vieno_laselio_istorija/
Karantino sąlygos daugeliui dalyvių nesutrukdė aplankyti artimiausią vandens telkinį, pasirūpinti jo švara ir gerove. Iš viso vaikų globos sulaukė net 55 upės, ežerai, tvenkiniai, marios ir, žinoma, Baltijos jūra. Net ir neturėdami arti vandens telkinio, vaikai buvo originalūs – tyrinėjo mažus tvenkinius, lietų, vandens balutes, rasos lašelius 😊. Juk vanduo visur, tereikia įdėmiai apsižvalgyti.
Labai iškalbingi projekto dalyvių atsiliepimai, kurie patvirtina darbų prasmingumą ir motyvuoja „Gyvoji planeta“ projekto „Laimingas vanduo“ komandą tęsti darbuotis toliau:
„Tai buvo vienas iš gražiausių ir prasmingiausių vykdomų projektų, kuris sutelkė visus gražiam tikslui – globoti pasirinktą vandens telkinį jį švarinant ugdyti sąmoningumą“ (Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokykla).
„Labai patiko projekto idėja, buvo lengvai įgyvendinama. Veiklos įtraukė mokinius domėtis, kurti, keliauti, tausoti vandens išteklius“ (Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija).
„Šis projektas mūsų vaikams padėjo dar giliau suprasti, koks svarbus yra vanduo, kad būtina jį mylėti, tausoti ir globoti, kad nuo jo priklauso viso pasaulio ateitis. Per veiklas su vandeniu atsiskleidė vaikų kūrybiškumas, ugdėsi jų kritinis mąstymas, buvo puoselėjamos aplinkosauginės vertybės“ (Anykščių vaikų lopšelis – darželis ,,Spindulėlis”).
Nuoširdžiai dėkojame visiems dalyvavusiems projektuose ir linkime, jog jūsų įneštas kūrybinis indėlis galingai nuaidėtų nepalikdamas abejingų!
Su meile, “Gyvosios planetos” komanda.
Straipsnio autorė Ingrida Šimkuvienė