Rugsėjo 21 d. baigėsi registracija į naująjį „Gyvoji planeta“ projektą „Gyvoji Žemė. Gyvūnai – mūsų Mokytojai“, kuris sulaukė didžiulio Jūsų, brangūs Žemės mylėtojai, susidomėjimo. Prasideda nuostabi pažintinė kelionė į naujai užmezgamą draugystę su pasirinktais daugiau nei 150 žinduolių, paukščių, roplių, žuvų ir vabzdžių!
Kviečiame prisiminti, kiek daug gero gyvūnai daro mums, žmonėms:
- naminiai gyvūnai pailgina gyvenimo trukmę, gydo nuo ligų, gerina širdies darbą, emocinę sveikatą; sumažina vienišumo ar izoliacijos jausmus, nerimą, baimes, stresą; padeda atsikratyti depresijos, narkotikų potraukio, vaikams padeda ugdytis empatiją ir rūpestį kitu.
- delfinai padeda žmonėms ir vaikams su negalia, sergantiems autizmu.
- didžiulės žiurkės padeda atrasti minas Afrikoje ir taip gelbėja ištisus kaimus.
- arkliai padeda smegenų pažeidimus patyrusiems ligoniams reabilitacijos programose.
- Tai būtų galima tęsti, ir tęsti…
Kaip padėką jiems, šiuo projektu taip pat norime atkreipti dėmesį ir į žmonijos elgesio su gyvūnais problemas bei susipažinti su keliais skausmingais faktais.
Per pastaruosius 40 metų iš Žemės paviršiaus išnyko daugiau nei 50 % visų stuburinių rūšių.
Kiekvienais metais 100 milijonų gyvūnų, įskaitant peles, žiurkes, varles, šunis, kates, triušius, žiurkėnus, beždžiones, žuvis ir paukščius, JAV laboratorijose nužudoma medicinos ir biologijos mokymams, chemijos, vaistų, maisto ir kosmetikos bandymams (organizacijos PETA duomenimis).
Kasdien pasaulyje daugiau nei 200 milijonų kiaulių, viščiukų, žuvų, ančių, kiškių, kalakutų yra pasmerkti tapti maistu (organizacijos Sentient Media duomenimis). Situacijos negelbėja ir tai, jog daugiau nei 80 milijonų amerikiečių namuose randa prieglobstį šunys ir katės, o pusė jų gauna kalėdines dovanas. Deja, žmonija vis dar elgiasi taip, tarsi kitos gyvybės rūšys priklausytų jiems. Gyvūnai priklauso Žemei, bet ne žmonėms. Negi draugystė tarp žmogaus ir gyvūnų, prasidėjusi daugiau nei prieš 15 000 metų, pasmerkta išnykti, nes gyvūnai tiesiog paliks mus?
Kviečiame atsigręžti į gyvūnijos rūšį ne tik kaip į lygiavertes gyvas būtybes, bet kaip į dar daugiau–kaip į Mokytojus.
Štai keli nuostabūs, įkvepiantys pavyzdžiai: balandis Cher Ami, katė Slaugė, vilkas Romeo, šuo Togo, delfinas Moko, trys liūtai. Jie įsirašė ne tik į žmonijos istoriją kaip herojai ir šimtų žmonių gelbėtojai, bet ir į žmonių širdis kaip nuostabūs drąsos, kilnumo, pasiaukojimo ir kitų dorybių mokytojai.
Egzistuoja daugybė neįtikėtinų istorijų apie herojiškus gyvūnų poelgius, kurie įkvepia mokytis ir kviečia susimąstyti apie tai, ko mes, žmonės, galėtume pasimokyti iš keturkojų ir sparnuotųjų draugų. Kviečiame su jomis susipažinti.
Mokomės empatijos
Trijų liūtų ir mergaitės istorija
Pasirodo, kad net toks negailestingas plėšrūnas kaip liūtas gali parodyti empatiją kitiems gyvūnams ar net žmonėms. 2005 m. Etiopijoje grupė vyrų pagrobė dvylikametę mergaitę, norėdami ją jėga ištekinti už savo bendruomenės nario. Po savaitės mergaitė buvo rasta džiunglėse, saugoma trijų liūtų. Paaiškėjo, kad liūtai, pamatę, kaip vyrai muša mergaitę, užpuolė nedorėlius ir atėmė mergaitę iš jų. Policijai atradus mergaitę, liūtai pasitraukė.
Tačiau į džiungles jie grįžo tik tada, kai mergaitė saugiai išvažiavo. Liudydama mergaitė sakė, kad liūtai ją saugojo iki policijos atvykimo.
Mokomės gailestingumo
Katė pravarde „Slaugė“
Katė, pravarde „Slaugė“, kuri po išgelbėjimo nuo užmigdymo pradėjo slaugyti sergančius gyvūnus ir taip padeda jiems greičiau pasveikti. 2014 m. katę sergančią sunkia viršutinių kvėpavimo takų liga, kuri kėlė nepakeliamą skausmą, į gyvūnų prieglaudą Lenkijoje atvežė jos šeimininkai. Jie buvo nusprendę užmigdyti katytę, tačiau gydytojai suteikė jai antrą galimybę. Po operacijos, visų nuostabai, katė greitai atsigavo. Maža to, įveikusi ligą, ji reabilitacijos centre pradėjo rūpintis kitais gyvūnais ir pelnė „slaugės“ pravardę. Katė apkabina kitus pūkuotus pacientus, šildo juos, kai jie ilsisi ir sveiksta, o kartais net laižo jiems ausis.
Šiandien slaugytoja katė yra beveik etatinė prieglaudos darbuotoja. Sakoma, kad tie gyvūnai, kuriuos prižiūri „Slaugė“ pasveiksta daug greičiau. Argi tai ne tik parodo, kokie stebuklai galimi, parodant šiek tiek gerumo?
Mokomės pasiaukojimo
Cher Ami, balandis-pasiuntinys
Cher Ami buvo vienas iš 600 JAV kariuomenės Signalinio korpuso pašto balandžių, naudojamų perduoti svarbią informaciją Antrojo pasaulinio karo metu. Vos per vienerius metus Cher Ami atliko dešimtis skrydžių ir pristatė 12 ypač svarbių pranešimų. Paskutinė Cher Ami kelionė įvyko 1918 m. spalio mėnesį. Meuse-Argonne paukštis buvo sužeistas į krūtinę, neteko vienos akies ir liko su viena koja, tačiau vis tiek sugebėjo pasiekti tikslą ir perdavė žinią. Tai padėjo išgelbėti beveik du šimtus bataliono, atskirto nuo sąjungininkų, karių. 2011 m. Žurnalas „TIME“ įtraukė Cherį Ami į didvyriškiausių pasaulio gyvūnų dešimtuką.
Mokomės draugystės
Juodasis vilkas Romeo
Fotografas Nickas Jansas, nemaža yra gyvenęs laukinėje gamtoje ir stebėjęs jos reiškinius. Tačiau kai vieną žiemos vakarą šalia jo verandos Juneau, Aliaskoje, pasirodė vienišas juodas vilkas ir jo šuo išpuolė jo pasitikti, vyras negalėjo įsivaizduoti, kas bus toliau. Du gyvūnai vienas kito nepuolė, o pradėjo… žaisti. Netrukus vilkas tapo draugu ir jam buvo suteiktas Romeo vardas. Kiti vietiniai gyventojai taip pat pradėjo atsivesti savo šunis, kad jie galėtų žaisti su vilku. Laikui bėgant Romeo netgi pradėjo bendrauti su žmonėmis: lydėjo slidininkus, žaidė ar paprasčiausiai gulėjo su jais saulėje.
Šie precedento neturintys santykiai tęsėsi 6 metus ir suteikė pagrindą Nicko Janso knygai „Vilkui, kurį vadino Romeo“. Deja, Romeo ištiko per ankstyva mirtis: jį nušovė brakonieriai. Tačiau mieste jo atmintis gyva. Yra net speciali lenta, skirta draugiškajam vilkui atminti.
Mokomės drąsos, ištvermingumo, pasiaukojimo
Žymiausias šuo istorijoje
1925 m. izoliuotame Nome kaime, Aliaskoje, įsisiautėjo difterija. Joks lėktuvas ar laivas negalėjo ten atvežti vaisto nuo šios mirtinos ligos. Todėl buvo priimtas sprendimas keliais šunų kinkiniais nugabenti vaistus į šią amžino įšalo žemę. Šuo, kuris įgyvendino šią misiją ir nubėgo 200 mylių (o tai yra 160 km!), buvo vardu Togo. Tai buvo labai sunki kelionė per pūgas ir daugybę kliūčių, tačiau jis išgelbėjo savo komandą ir vedlį.
Mokomės atjautos, padėti ištikus bėdai
Delfinai gelbėtojai
Toddas Endrisas, profesionalus banglentininkas, grupės delfinų dėka išvengė mirties.
2007 m. rugpjūtį vandenyne Toddą užpuolė didysis baltasis ryklys, kurio ilgis buvo beveik 16,4 pėdos (5 m.). Po kelių bandymų pabėgti nuo nuožmaus plėšrūno Toddas beveik prarado jėgas kovoti toliau, tačiau staiga jam į pagalbą atėjo grupė delfinų. Jie suformavo apsauginį žiedą aplink sužeistą banglentininką, laikydami ryklį per atstumą. Ši nuostabi neįtikėtinų gelbėtojų komanda saugiai palydėjo Toddą į krantą, kur jis gavo pirmąją pagalbą.
Mokomės bendradarbiavimo
Delfinas Moko – gelbėtojas
2008 m. delfino Moko viena mėgstamiausių vietų, kur jis dažnai atplaukdavo pažaisti su plaukiojančiais žmonėmis, buvo rytinė Naujosios Zelandijos pakrantė. Tačiau vieną dieną į šią pakrantę atklydo du didžiuliai kašalotai, kurie išgąsdino vietinius gyventojus. Tą dieną delfinas Moko taip pat atplaukė į pakrantę ir padarė tai, kas žmonėms nepavyko. Moko, atrodė, bendravo su dviem banginiais ir nuvedė juos atgal, gilyn į jūrą.
Jei delfinas nebūtų pasirodęs, kaip teigė gelbėtojai, banginiai būtų buvę nužudyti, nes jie vis priešinosi žmonių bandymams išvaryti juos į jūrą. „Aš nekalbu banginių ir nemoku delfinų kalbų“, – 2008 m. BBC sakė apsaugos pareigūnas Malcolmas Smithas, – tačiau akivaizdu, kad kažkas vyko, nes abu banginiai pakeitė savo elgesį ir gana noriai pradėjo sekti delfiną, taip išplaukdami į atvirą jūrą“.
Tai tik kelios tik kelios didvyriškos istorijos, kurių herojai yra nesavanaudžiai, pasiaukojantys gyvūnai. Įdomu kas gi juos motyvavo, motyvuoja taip elgtis? O galbūt jie yra daug sąmoningesni nei mes manome? Ir mums, žmonėms, verta permąstyti mūsų požiūrį į juos, suvokti, kad Žemės planeta dalijamės su jais ir kad turime jais rūpintis. „Gyvoji planeta“ jungiasi. O Jūs?
Informacija naudota iš:
1. http://content.time.com/time/specials/packages/completelist/0,29569,2059858,00.html
2. https://brightside.me/article/these-six-beautiful-stories-of-true-animal-heroes-will-bring-tears-to-your-eyes-92255/
Straipsnio autorė – Ingrida Šimkuvienė