Enzimai – tai organinė medžiaga, sudaryta iš baltymų grandinių, mineralinių druskų ir hormonų. Katalizinio proceso metu išsiskiria ozonas (O3), kuris mažina anglies dvideginio kiekį atmosferoje bei sumažina sunkiųjų metalų kiekį debesyse (būtent dėl sunkiųjų metalų debesys būna tamsūs). Visa tai lėtina globalaus atšilimo procesą. Ozonas padeda valyti orą ir sukuria didesnį deguonies kiekį aplinkoje. Be to, ozonas yra pripažintas kaip veiksmingas baliklis ir galinga dezinfekavimo priemonė, naikinanti bakterijas ir grybelius geriau, nei chloras. Katalizinio proceso metu taip pat išsiskiria nitritai (NO3), kurie yra naudinga maistinė medžiaga augalams ir dirvožemiui.
Eko enzimai paprastai pasigaminami namuose, tik reikia trupučio kantrybės, nes procesas užsitęsia kelis mėnesius. Namuose juos galima naudoti iškart po pasigaminimo, o vandeniui, dirvožmiui – šiltuoju metų sezonu.
Priemonės enzimams gaminti:
TARA: Naudokite plastikinę, sandariai užsukamą tarą, tokią kaip kanistrai, buteliai ir pan. Patogiau naudoti platesnį kaklelį turinčią tarą.
INGREDIENTAI: Vanduo, nevalytas cukrus (rudasis, juodasis – turintis daug melasos), šviežių vaisių ir daržovių luobelės/atliekos.
PROPORCIJOS: Vandens, cukraus ir atliekų masės santykis turi būti 10/1/3. Tai yra, jei vandens 10 litrų, tai cukraus – 1 kg, atliekų – 3 kg. Turi būti išlaikoma masės proporcija, o ne tūrio. Inde turi likti ne mažiau, kaip 15-20% laisvos vietos orui. Pavyzdžiui, 5 litrų taploje reikėtų naudoti ne daugiau, kaip 3 litrus vandens, ir atitinkamai 300 g cukraus bei 900 g atliekų.
GAMYBOS PROCESAS:
- Į sandarų plastikinį indą supilkite vandenį, suberkite cukrų ir išmaišykite.
- Sudėkite vaisių ir daržovių atliekas.
- Sandariai užsukite indą ir laikykite tiesioginiams saulės spinduliams nepasiekiamoje vietoje, reikiamoje temperatūroje (19-35oC).
- Fermentacija trunka 3 mėnesius. Kiekvieną dieną lėtai atsukite indo dangtelį išleisdami susikaupusias dujas (tarsi iš mineralinio vandens butelio). Daugiausia dujų inde susidarys pirmąjį fermentacijos mėnesį.
- Kartas nuo karto panardinkite paviršiuje plaukiojančias atliekas giliau.
- Praėjus 3 mėnesiams, nukoškite skystį – tai ir yra jūsų eko enzimai!
PASTABOS:
- Eko enzimai turi būti gaminami ir saugomi 19-35oC temperatūroje.
- Jei iš karto neturite reikiamo kiekio atliekų, galite užpildyti jomis indą palaipsniui. Fermentacijos laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo vėliausiai įdėtų atliekų dienos.
- Daug fermentų turi bananų, obuolių, visų citrusinių vaisių žievės, ananasai, agurkai, tačiau galima naudoti bet kokius šviežius vaisius, daržoves, uogas, kitokius žalumynus (netinka šaldytų ar aukštesnėje nei 42oC temperatūroje apdorotų daržovių ir vaisių atliekos, nes juose jau nebėra fermentų).
- Laikyti eko enzimus sandariai uždarytuose buteliukuose galima kiek norima ilgai – net po 30 metų jie nepraras savo savybių. Netgi atvirkščiai – fermentacijos procesas tęsiasi ir eko enzimų savybės tik stiprėja.
- Jei netyčia atsirastų pelėsio kvapas, įdėkite papildomai cukraus (10% nuo eko enzimų kiekio) ir palaikykite 30 dienų. Kvapas vėl taps šviežias.
- Eko enzimai, kurie pagaminti daugiausia iš vaisių, turi labai malonų ir šviežią kvapą. O iš daržovių atliekų pagaminti eko enzimai kvepia daržovių marinatu.
- Tirščius, likusius perkošus eko enzimus, galima naudoti kaip trąšas. Nedidelį kiekį galite panaudoti naujos partijos gamybai.
Vaisiniai eko enzimai, skirti sveikatai ir kulinarijai, gaminami laikantis tų pačių sąlygų, kaip ir namams bei tręšimui skirti enzimai, išskyrus tai:
- Turi būti naudojami švieži ekologiški produktai, geriausia tik vaisiai.
- Vietoje cukraus gali būti naudojamas medus (tačiau nebūtinai).
- Fermentacijos trukmė – 6 mėnesiai.
Labai vaizdus ir informatyvus įrašas, kaip pasigaminti enzimus (angliškai):
https://www.youtube.com/watch?v=MVD148Pon5o
Video įraše matosi akivaizdus skirtumas tarp gėlių, kurios laistomos enzimais, ir kurios ne.
Pirmosios sodresnių spalvų, plačialapės ir gyvybingesnės. Reikia pridurti, kad enzimai valo, transformuoja į kokybišką produktą, vyksta katalizės procesas. Jie nesukelia jokio pašalinio poveikio.
Nekantriesiems siūlomas trumpesnis enzimų gamybos procecas:
http://www.onegoodthingbyjillee.com/2012/03/make-your-own-citrus-enzyme-cleaner.html
Gamybos procesas namuose – tai galimybė pačiam žmogui atrasti ir pamatyti, koks puikus dalykas yra eko enzimai, pagaminami beveik iš nieko, o padarantys labai daug. Artėjantis šiltasis metų sezonas – puikus metas patiems pabūti enzimų kūrėjais ir augalijos, gamtos puoselėtojais! Juk tai labai efektyvus ir paprastas būdas padėti Žemei.
Enzimais laistomi gėlynai, sodai.
Štai taip enzimai veikia ežerus:
Ežero vaizdas po enzimų ,,terapijos“.
O štai taip enzimai veikia užterštą vandenį. Eksperimente pateikta tara su aliejumi + vandeniu, aliejumi + vandeniu + indų plovikliu, aliejum + vandeniu + indų plovikliu + enzimais. Išvadas apie enzimų poveikį gali pasidaryti patys skaitytojai.
Parengta pagal:
http://www.enzymesos.com/what-is-eco-enzyme
http://www.enzymesos.com/what-is-eco-enzyme/how-to-use-eco-enzyme
http://www.onegoodthingbyjillee.com/2012/03/make-your-own-citrus-enzyme-cleaner.html
http://www.ekoenzimai.lt/home/kas-yra-eko-enzimai