Inovacijos sveikatai gerinti

2017-07-05, Trečiadienis / Straipsniai
GYVOJI PLANETA

Įvairiais laikais žmonija kūrė įvairius dalykus, padedančius buityje, lengvinančius susisiekimą ir progresą, skatinančius tobulėti ir ieškoti naujų sprendimų. Kasmet pateikiama daugybė inovacijų: kai kurios labai greitai paplinta, o kai kurioms reikia laiko ir daugiau resursų. Dabar peržvelgsime kai kurias sveikatą koreguojančias inovacijas.

Išmanusis egzoskeletas

Jis buvo pritaikytas palengvinti žmonių judėjimą po traumų, ligų ar galūnių amputavimų. Jis suprogramuotas taip, kad prisiderintų prie žmogaus individualių judesių ir padėtų  judėti beveik taip gerai, kaip prieš traumas. Tai prietaisas, pritaikomas ant žmogaus galūnės išorės, tarsi lankstus įtvaras.

Panašiai veikia ir tekstiliniai egzoskeletai, panašūs į medžiaginę rankovę, pritaikomi dažniausiai rankoms. Tekstile žmonija užsiima jau seniai, bet ,,išmanioji“ yra šių dienų išradimas. Ši rankovė padeda judinti rankas, priglunda tarsi oda.

Su minimais išradimais susijusi ir naujoji medžiaga, lanksčiai keičianti savo išvaizdą (būvį) ir leidžianti patogiau prie organizmo prisitaikyti implantams, kuriuos, kaip žinome ne visada organizmas priima. Mokslininkai yra sukūrę medžiagų, kurios lengviau kinta priklausomai nuo garso aukščio, šilumos, atstumo ir terpės. Ši naujojo išradimo esmė yra dviejose medžiagose, kurių viena yra elastinga, išlaikanti energiją, kuri skatina prisitaikymo prie organizmo procesus.  Kita yra  taki, kontroliuojanti procesus, vedančius į galutinį rezultatą. Abiem joms sąveikaujant, pavyksta sklandžiau adaptuoti implantą.

Gyvieji kaulai (living bones)

Jie kuriami kaip alternatyva implantams: nuo mikroskopinio dydžio gali užaugti iki reikiamo ir taip atkurti kaulo struktūrą po įgimto ar įgyto pažeidimo.

Pigūs ir paprasti kraujo tyrimo būdai

Žurnale Nature Biomedical Engineering  aprašomas paprastas, pigus išradimas, senovėje buvęs žaidimu. Tai ant siūlo užvertas skridinėlis, kurį susukus ir įtempus, jis juda ir sukuria statinį krūvį. Šį žaislą modifikavus (pritaikius žvejybos valą ir popierių), jis puikiai padeda išmatuoti raudonų kraujo kūnelių kiekį ląstelėse. Dėl savo pigumo šis išradimas pagelbėtų daug platesnei auditorijai ir tikrai pasitarnautų gerinant sveikatą. Mokslininkai bando šią  centrifugą išspausdinti spausdintuvu.

Sveikatos tyrimams išrastas ir labai nedidelis, ant rankos pritaikomas jautrus detektorius, panašus į lipduką. Jis padeda atlikti kraujo tyrimą, nustatyti ligas ir galimą jų eigą – tai neatrodo sudėtinga.

Taigi žmonija atkakliai kuria naujus išradimus, kurie po truputį skinasi kelią į platesnį pritaikymą, nešdami žinią, kad fiziniai trūkumai gali būti ištaisomi gana sklandžiai ir takiai.

Šaltiniai:

https://www.livescience.com/59595-personalized-exoskeleton-learns-from-your-steps.html

https://www.livescience.com/57631-smart-exosuit-fabric-could-boost-mobility.html

https://www.livescience.com/57449-ancient-toy-inspires-paper-centrifuge.html

https://www.livescience.com/57000-sweat-sensors-use-perspiration-to-track-health.html

https://www.livescience.com/56273-shape-shifting-materials-implants-that-morph.html

https://www.livescience.com/55225-living-bones-grown-in-lab.html 

Parašykite komentarą

Į viršų